Spalvų poveikis emocijoms

Spalvų poveikis emocijoms: Spalva daro didelę įtaką mūsų aplinkos suvokimui...

  1. Apie spalvas
  2. Spalvų harmonija. Fonas
  3. Spalvų derinimo pagrindai
  4. Spalvų poveikis emocijoms
  5. Baltos ir juodos spalvos dekoras
  6. 10 populiariausių spalvų derinių interjero dekorui

Spalvų poveikis emocijoms: daro didelę įtaką mūsų aplinkos suvokimui

Raudona – grožio spalva. Meilės ir aistros spalva. Grožio epicentras. Kas gali jai atsispirti? Raudona sužavi, užlieja savo energija… Raudona neliks nepastebėta.  Mados ir dizaino pasaulyje ši spalva – „pagaminta Italijoje“ simbolis, nes svajonių mašina, pagaminta Italijoje, tik raudonos spalvos! Šilčiausių atspalvių mada užkariauja moterų širdis, nes žinomiausi vardai, įgiję pasaulinį pripažinimą, dėkingi sėkmės spalvai – raudonai.

Raudona yra šilta spalva, kuri žadina emocijas. Raudona dažnai siejama su alkiu, pykčiu, tačiau taip pat ir aistra bei gyvybingumu. Ši spalva itin gerai tinka patalpose, kuriose valgoma – tiek restorane, tiek namų valgomajame. Tuo tarpu ten, kur reikia ramybės ir susikaupimo – ligoninėse, klasėse – raudonos geriau vengti. Raudona yra dominuojanti, ryški, ji nustelbia kitas spalvas, todėl, nusprendę interjere naudoti raudoną spalvą, būkite kūrybingi. Jei visą kambarį tiesiog išdažysite raudonai, jis bus pernelyg tamsus ir netgi niūrus.  Turtingi raudoni atspalviai dažniausiai naudojami kaip akcentai, derinami su natūraliais žemės, medžio, odos atspalviais.

Scanpix

Raudona daro priešingą efektą, nei : ji pakelia kraujo spaudimą ir kvėpavimo dažnį. Ji taip pat sąlygoja laiko jausmo praradimą ir stimuliuoja apetitą. Vis dėlto, panaudojus prislopintus oranžinės – raudonos arba rudos – raudonos spalvos šešėlius, sukuriama jauki, patogi atmosfera, tarsi plytų mūro ar terakotos aplinkoje. Geriausiai tinka akcentams. Raudoni baldai ir kiti aksesuarai turi būti švarūs ir geros būklės.

Raudonai galite nudažyti vieną sieną, o kitas palikti baltas. Tai sukurs gyvybingą, spalvingą ir šventišką nuotaiką, atmosfera bus svetinga ir puošni. Ši siena tegu būna pagrindinis kambario akcentas ir traukos centras, prie jos statykite stalą, sofą ir pan.

yra labai moteriška spalva, todėl pageidautina ten, kur norima pabrėžti, kad šeimininkė – moteris. Vis dėlto, kai jos per daug, spalva kambariui suteikia per daug iškilmingumo, puošnumo, todėl atrodo pigiai ir neskoningai.

Mėlyna

Mėlyna – raminanti spalva. Nepaisant to, kad intensyvus kobalto mėlynumo atspalvis yra stimuliuojantis ir ryškus, jo sukuriama energija vis dėlto yra rami ir jauki.

Tuo tarpu šviesiai mėlyna spalva primena vandenį, dangų, atpalaiduoja. Juk pagalvojus apie atostogas, mintyse iškyla žydras dangus, skaidrus vanduo ir saulė. Mėlyna taip pat yra gaivinanti, šalta spalva.

Įvairūs mėlynų atspalvių deriniai tinka mokslo ir medicinos įstaigose, taip pat bendroms organizacijų patalpoms dekoruoti, kadangi mėlyna spalva reiškia stiprybę, saugumą ir ramybę. Dėl šių priežasčių mėlyna spalva itin dažna įvairiuose logotipuose ir reklamose. Naudojant neutraliai melsvus atspalvius (itin artimus pilkiems), galima išnaudoti ir neutralių spalvų derinimo galimybes, minėtas anksčiau.

Mėlyna tinkama bet kuriam kambariui, kol kontrastuoja su kita spalva. Vien mėlynos naudojimas suteikia kambariui šaltumo pojūtį. Mėlyna laikoma ir švaros spalva, todėl tinka ir vonios kambariui, bet ne virtuvei: tokioje aplinkoje slopinamas apetitas (kas galbūt visai patiktų norintiems numesti svorio).

Mėlyna spalva tinka abiejų lyčių atstovams. Priklausomai nuo šešėlio, mėlyna atpalaiduoja, ramina, padeda susikaupti ir nuteikia dvasingiau.

Dažnai šią spalvą intuityviai renkasi miegamajam.

Mėlyna taip pat skatina produktyvumą; dekoruokite ja besimokančių vaikų kambarius arba darbo kambarį

Vaikų kambarys. Corbis nuotr.

Geltona yra šilta, ryški, energinga spalva. Tai keista spalva, ja sunku dažyti, ji psichologiškai trikdo.

Gryna geltona – itin intensyvi ir dėl to rečiau naudojama interjero dizaine (nekalbant apie Meksiką ir Afrikos šalis). Tačiau sumaišius geltoną spalvą su balta, gaunami šviesesni tonai, kurie itin tinka kone kiekvienam interjerui.

Geltona, kaip ir juoda, labai galinga spalva. Ji suteikia kambariui šilumos, gausumo ir laimės efektą. Vis dėlto patalpos dekoruoti vien geltona nepatartina, nes kai jos per daug, gali sukelti galvos skausmą ir pykinimą. Geltona spalva vargina akis kaip jokia kita. Ji didina metabolizmą ir blogai veikia kūdikių nuotaiką. Geltonoje aplinkoje žmonės greičiau praranda savitvardą.

Sviesto spalvos šešėliai geriau „sugyvenami“ nei ryškūs. Yra labai daug geltonos spalvos atspalvių, ir vieni iš jų geriau tinka dekoravimui už kitus. Šiltesnė ir ryškesnė geltona patalpai suteiks gyvybingumo ir energijos, tuo tarpu švelnesnė, blankesnė gelsva sukurs jaukią atmosferą, primenančią apie saulėtas dienas, senoviškus audeklus ir vėsų pavasario rytą.

Geltona sukelia labai aiškius jausmus: žmonės gerai jaučia, ar jiems tokia aplinka patinka, ar ne.

– labai gyvybinga ir pulsuojanti, nuteikia stimuliuojančiai, todėl ji tinka ten, kur norite pagyvinti, suteikti energijos.

Meliono, mandarino ar mango geltona yra ryški, linksma ir kelia apetitą. Tinkama virtuvėms, valgomiesiems. Oranžiniai šešėliai suteikia patalpai jaukumo.

Tokia virtuvė nuteiks žvaliai

Žalia tinka daugumai, ji, kaip ir mėlyna, ramina, atpalaiduoja, gydo.  Žalia – mėlynos ir geltonos spalvos mišinys, jungia abiejų spalvų ypatumus.

Tai –  gaivumo spalva, dėl savo natūralumo tinkama beveik visur, ypač vonios ir vaikų kambariuose. Patalpai suteikia raminamą efektą, todėl dar labai tinka miegamiesiems.

Žalia gali būti tiek gyvybinga ir gaivi, tiek švelni ir raminanti. Pavyzdžiui, galimi tokie ryškūs atspalviai kaip Hunter Green ir Grass Green (populiarūs Skandinavijoje ir Š. Amerikoje), arba gaivūs Lime Green ir Kelly Green (dažnai sutinkami Pietų kraštuose – Karibuose, Meksikoje ir Azijos regionuose), arba ramūs ir neutralūs tonai – Celadon Green ir Sage Green.

Interjerui dėl savo natūralumo labiausiai tinka alyvų ir šalavijų žalia. Šviesesni abiejų tonai tinka ilgesniam laikui ir su įvairiomis spalvomis.

Tamsiai žalia yra labiausiai mėgstama bankų interjeruose, nes tai, kaip ir rubino, bordinė ar safyrinė mėlyna, – prabangos spalva.

Gelsvai žalia ir dulsvai žalia mažiau populiarios, tokia aplinka greitai vargina, todėl patartina ją naudoti po nedaug.

Žemės atspalviai – Ruda, Rusva, Ochra, Terakota

Žemės atspalviai – tai natūralūs rudi, rusvi tonai. Šios spalvos harmoningos, turtingos, suteikia tvirtumo ir ilgaamžiškumo įspūdį. Tinkamai panaudoti, žemės atspalviai puikiai papildo daugumą kitų spalvų (išskyrus galbūt itin ryškias, grynas pirmines spalvas: raudoną, mėlyną ir geltoną, kurios labiau tinka atviroms erdvėms).

Aplink mus daugybė žemės tonų, medžio, akmens, sizalio, džiuto audinių ir panašiai, jie sukuria svetingą atmosferą, kadangi yra paprasti ir pažįstami.

Visai nebūtina pasikliauti tik dažais; interjero dekorui patartina naudoti tas pačias natūralias medžiagas, kadangi harmoninga įvairovė patapą pavers unikalia.

Sumaišius medį, audinius, akmens, metalo panašius atspalvius, gauti deriniai tiks kone visoms patalpoms: nuo pačio paprasčiausio minimalistinio iki puošnaus ir perkrauto Viktorijos stiliaus interjero.

Ruda spalva – žemės spalva, šilti jos tonai nuteikia komfortiškai, jaukiai,  todėl ruda dažnai naudojama svetainėms

Žinoma, nereikia viso kambario dekoruoti vien rudos atspalviais, nes toks kambarys nuteiks niūriai, bet jei šią spalvą rinksitės grindims (natūralios medžio grindys) ir detalėms, gausite puikų rezultatą.

– konservatyvi spalva, galinti suteikti kambariui švaros ir ofiacialumo efektą. Vis dėlto ši spalva dekoruojant kambarį turi būti naudojama taupiai ir sumaniai derinama su kitomis, nes labai greit gali paversti patalpą nuobodžia.

Parengė Rūta Šantaraitė


Parketas ir parketlentės. Parketo ir parketlenčių pasirinkimas, klojimas, priežiūra.
LED (šviesos diodų) apšvietimas
Kaip savarankiškai pasidaryti mozaiką
Dekoratyvinis dažymas

Paieškos raktažodžiai:
spalvų poveikis žmogui
Įvertinkite įrašą!
1 taškas2 taškai3 taškai4 taškai5 taškai (2 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...