Apie spalvas

Aplink mus - daugybė spalvų, kurios galbūt yra tiek įprastos, kad jų net nepastebime. Vis dėlto spalvos žmonėms daro gana didelį emocinį, psichologinį ir  fizinį poveikį...
  1. Apie spalvas
  2. Spalvų harmonija. Fonas
  3. Spalvų derinimo pagrindai
  4. Spalvų poveikis emocijoms
  5. Baltos ir juodos spalvos dekoras
  6. 10 populiariausių spalvų derinių interjero dekorui

Norint dekoruoti būsto ar biuro patalpas -renkant paveikslus, baldus ir spalvas, reikia ne tik gero skonio, bet ir trupučio žinių ir vaizduotės. Svarbu žinoti keletą pagrindinių spalvų derinimo principų, o juos taikant savaip, galima sukurti įvairiausių kombinacijų.

Apie spalvas

Aplink mus – daugybė spalvų, kurios galbūt yra tiek įprastos, kad jų net nepastebime. Vis dėlto žmonėms daro gana didelį emocinį, psichologinį ir  fizinį poveikį. Žmogaus polinkis kai kurios spalvoms lemia jo požiūrį į meną, madą, interjerą; taigi, spalvų pasirinkimas yra ir saviraiškos priemonė.  Taip pat pastebėta, kad aplinkos daro įtaką žmogaus nuotaikai ir sveikatai: gali būti jausminga, gyvybinga, ekspresyvi arba raminanti, nuteikianti pasyviai. Kaip sukelia tokius įspūdžius?

Moksliniu požiūriu spalvą galima apibūdinti ir išmatuoti, tačiau kiekvienas žmogus spalvas regi skirtingai. Taip pat ir skirtinguose pasaulio kampeliuose spalvos turi skirtingas joms priskiriamas reikšmes.

Spalvą mes matome dėl šviesos spindulių, tačiau patys spinduliai nėra spalvoti. Mes suvokiame spalvą šiems spinduliams per mūsų akis pasiekus smegenis, o kiekvienas atspalvis – tai skirtingo ilgio spinduliai (skirtinga elektromagnetinė energija). Žmogaus akis atpažįsta ne visus šviesos spindulius, o tik tam tikro ilgio bangas (nuo 400 iki 700 tūkstančių mikronų), kitų  be specialios įrangos mes nematome.

Spalvų atranka ir grupavimas tampa vis svarbesni kuriant ir gyvenamųjų namų, ir komercinių patalpų interjerą. Aplinkos spalvos veikia mūsų nuotaikas, daro įtaką darbo ir laisvalaikio įpročiams, norams ir poreikiams, tokiems kaip alkis, aistra, pyktis, ramumas ir panačiai. Čia pateikiamos kelios idėjos, kaip šias spalvų savybes panaudoti mus supančioje aplinkoje.

Dvylikos pagrindinių spalvų ratas

Šis dvylikos spalvų ratas parodo pagrindinius spalvų derinimo principus. Jie yra gana paprasti, spalvų ratas leidžia juos realiai pamatyti ir taip geriau juos įsisavinti.

Šiame rate pateikiama spalvų progresija eiliškumo tvarka, tad tai naudingas įrankis kuriant harmoningus spalvų derinius tapybos darbuose, dekoruojant interjerą ar kuriant vizualinius projektus.

Pagrindinės spalvos

Spalvų ratas formuojamas iš 3 pagrindinių spalvų, sudarančių lygiakraštį trikampį:

Raudona, geltona ir mėlyna

Kitas žingsnis – antrinės spalvos. Jos taip pat vaizduojamos trikampiais, esančiais šalia pirminių spalvų trikampio. Toks spalvų grupavimas vadinamas  absorbciniu, kadangi gaunamas rezultatas – antrinė spalva sugeria daugiau šviesos nei pagrindinė.

Antrinės spalvos

Kuomet viena pirminių spalvų yra sumaišoma su kita, gaunama antrinė spalva:

Žalia, oranžinė, violetinė

Jų gali būti trys:

  • Oranžinė (gaunama sumaišius raudoną ir geltoną spalvas)
  • Žalia (geltona + mėlyna)
  • Violetinė (mėlyna + raudona)

Šios antrinės spalvos taip pat vadinamos papildančiosiomis.

Trečiosios spalvos

Šios spalvos sukuriamos sumaišius vieną antrinę ir vieną pirminę spalvą, taigi iš viso tris (kadangi antrinę spalvą sudaro dvi pirminės), pavyzdžiui – mėlyna + violetinė

Spalvų rate kiekviena ši trečioji spalva bus greta esančių spalvų kombinacija

Trečiosios spalvos yra šešios:

Geltona-oranžinė, raudona-oranžinė, raudona-violetinė, mėlyna-violetinė, mėlyna-žalia, geltona-žalia.

Spalvų seka šiame rate yra ta pati, kaip ir vaivorykštėje. Naudojantis ja,  galima surasti visas įmanomas spalvų kombinacijas.

Parengė Rūta Šantaraitė

Parketas ir parketlentės. Parketo ir parketlenčių pasirinkimas, klojimas, priežiūra.
LED (šviesos diodų) apšvietimas
Kaip savarankiškai pasidaryti mozaiką
Dekoratyvinis dažymasĮvertinkite įrašą!
1 taškas2 taškai3 taškai4 taškai5 taškai (2 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...

Žymės: ,