Pikselio sąvoka. Vektorinė ir rastrinė grafika.

Šiek tiek teorijos.

Norint pradėti dirbti su photoshop redaktoriumi reikia žinoti, kai kurias sąvokas, įsivaizduoti kas yra vaizdo taškas ar , o taip pat susipažinti su tokiom sąvokom, kaip vektorinė ir rastrinė . Prieš pradedant dirbti su šia programa, mes pakalbėsime apie bazines sąvokas, tokias kaip vektorinė ir rastrinė grafika.

Kaip jūs galvojate, iš ko susideda vaizdai Photoshop redaktoriuje? Jie susideda iš skaičių, kompiuteryje visa informacija tame tarpe ir vaizdai rodomi skaitmeniniame pavidale. Šis faktas ir leidžia mums saugoti, apdoroti ir atvaizduoti įvairius vaizdus grafiniuose redaktoriuose. Kaip viskas susideda iš ląstelių, taip ir vaizdai susideda iš vaizdo taškų – pikselių (angl. pixels). Pikseliai – tai vienodos išmieros kvadratukai, kurie dar vadinami grafiniais elementais. Pikselius mes galime pamatyti padidinę nuotrauką:

Pikselis koduojamas skaitine reikšme, kuri ir apsprendžia pikselio spalvą.  Sužinoti pikselio skaitinę reikšmę galima panaudojus Photoshop  Eyedropper Tool (I)(parinkti priekinio plano arba pagrindo spalvas) įrankį, pažymime vaizdo tašką – pikselį

ir spalvų palitroje gauname visą informaciją apie skaitinį kodą

spalvos kodas sudarytas iš 6 simbolių. Balta spalva susideda iš šešių raidžių FFFFFF, juoda iš šešių nulių 000000.

Visi grafinių failų formatai skirstomi į dvi dideles grupes:

  • rastrinius (taškinius),
  • vektorinius vaizdus.

Vaizdai sudaryti iš vaizdo taškų pikselių, vadinami rastriniai vaizdai, juose vienos spalvos palaipsniui pereina į kitas. Rastrinės grafikos sąvoka, tai Photoshop pagrindas. Keičiant dydį nukenčia paveiksliuko kokybė, atskiri taškai tampa vis labiau pastebimi. Tačiau tokie paveiksliukai gali būti vaizduojami ir turint tik paprastą vaizdo plokštę – jie nereikalauja matematinių skaičiavimų. Internete dažniausiai naudojami rastrinės grafikos elementai.

Vektoriniuose grafiniuose failuose yra matematiškai aprašytos paveikslo vaizdavimo taisyklės. Vektorinėje grafikoje vaizdai aprašomi linijomis, figūromis, tokius objektus dar vadina vektoriais. Visas paveikslas yra sudarytas iš vektorių, pavyzdžiui paveiksliukas, kuriame pavaizduotas kvadratas aprašomas keturiais vektoriais. Tokie failai turi vieną dydelį privalumą – pakeitus jų dydį nenukenčia kokybė. Tačiau esama ir trūkumų – reikia gana galingo kompiuterio, kad būtų galima atlikti matematinius skaičiavimus, reikalingus paveikslėliui pavaizduoti. Vektoriniuose redaktoriuose patogu piešti vaizdus, kuriuose nėra švelnių perėjimų iš vienos spalvos į kitą, lenteles, schemas, logotipus. Vektorinę grafiką žymiai lengviau koreguoti, dėl to, kad ji yra ne plokščia ir vientisa, o yra daug objektų, kurie gali dėtis vienas ant kito, susikirsti ir tuo pat metu jie yra visiškai nepriklausomi vienas nuo kito. Reikia mažiau resursų paišant  (tarkim žymiai lengviau apibrėžti apskritimą ir jį užpildyti , nei rastrinėje nurodyti kiekvieno pikselio vietą.) Bet vektorinės grafikos neužtenka meniškam kūriniui. Taip  yra todėl, kad vektorinėje grafikoje viskas aprašoma objektais, kurie yra didesni už pikselį. Be to pikselių gali būti labai daug sukoncentruota vienoj vietoj, o pabandykite matematinėmis formulėm aprašyti gan sunkų vaizdą.  Negalima skenuoti iškart (nėra vektorinių skenerių ar vektorinių monitorių). Negalima naudotis filtrais, kaip rastre.

Populiariausi vektorinės grafikos formatai:    ai,   eps,    cdr,   svg.

Medžiaga parengė: -valentino-

Paieškos raktažodžiai:
pikseliai
Įvertinkite įrašą!
1 taškas2 taškai3 taškai4 taškai5 taškai (5 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...